Landwirt prüft am Futtertisch das Futter seiner Rinder

Okres okołoporodowy

Właściwe przygotowanie krów do porodu jest niezwykle istotne.


Pod lupę należy wziąć przede wszystkim kondycję, zdrowotność, stan odżywienia organizmu i dobrostan. Krowy przed wycieleniem mają szczególne potrzeby żywieniowe, szczególnie te wysokoprodukcyjne, zatem dawka dla tej grupy powinna zostać starannie opracowana przez doradcę żywieniowego. Aby efektywnie dopasować parametry dawki musimy wiedzieć, jaka jest kondycja zwierzęcia, jak przebiega ciąża, na kiedy planowany jest poród. Czy dana krowa ma obecnie jakiekolwiek problemy zdrowotne, czy istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych?
Wszystkich odpowiedzi może udzielić nam współpracujący z fermą lekarz weterynarii, specjalista od rozrodu, który ma wszystko pod kontrolą.

Prawidłowe parametry rozrodowe, kontrole skuteczności inseminacji, wykrywanie wszelkich schorzeń, cyst w trakcie USG, wszelkie problemy okołoporodowe z przeszłości dają pełen obraz tematu rozrodu w stadzie. Transparentność informacji w tym zakresie, pomiędzy hodowcą, lekarzem weterynarii a żywieniowcem pozwala na kompleksową obsługę i doradztwo. Tutaj nie ma miejsca na działanie w pojedynkę. Zarówno aspekty weterynaryjne, jak i żywieniowe są tak samo istotne.


Czego chcemy uniknąć?

  • Niedoboru energetycznego spowodowanego obniżeniem zdolności pobrania suchej masy paszy;
  • Niedoborów witaminowych i mineralnych;
  • Nadmiernej kondycji w przypadku krów zasuszonych;
  • Problemów zdrowotnych i rozrodczych (w tym zapaleń i zalegań poporodowych);
  • Trudnego porodu;
  • Przyspieszonego brakowania krów;
Geburt eines Kalbes

Krowy zasuszone to szczególna grupa produkcyjna.

Okres zasuszenia to czas, w którym należy wybitnie zadbać o krowę pod kątem kontroli zdrowia i kondycji, a także dostarczenia składników pokarmowych w dawce, które muszą pokryć zapotrzebowanie bytowe, ale również pozwolić na rozwój płodu. Dodatkowym celem jest takie przygotowanie krowy, aby bez problemu mogła rozpocząć laktację.

Oddzwonimy do Ciebie

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin w dni robocze

Skontaktuj się z nami

Skorzystaj z konsultacji teraz

Poniedziałek - piątek od 7:00 do 15:00

Wymagane*
Skontaktuj się z nami

Skorzystaj z konsultacji teraz

Poniedziałek - piątek od 7:00 do 15:00