Strona główna
Porady
Krowy mleczne
5 sposobów na najlepsze legowisko dla krów
Dobre legowisko dla krów

5 sposobów na najlepsze legowisko dla krów

Wybór odpowiedniego legowiska może poprawić warunki bytowe w oborze, co będzie miało wpływ redukcję problemów zdrowotnych i zwiększyć wydajność Twojego stada. Poznaj kluczowe czynniki, które wpływają na komfort krów mlecznych i ich dobrostan. 

 

Krowy mleczne na każdym etapie produkcji potrzebują mieć dostęp do miejsca, gdzie mogą swobodnie leżeć. Nie godzinę czy dwie, ale co najmniej 12 godzin na dobę. Ten czas jest niezbędny do prawidłowego przebiegu trawienia, bo leżąca krowa przeżuwa w tym czasie pobraną paszę i wydziela ślinę, która jest doskonałym buforem. 

Uzyskanie wysokiej wydajności mlecznej nie jest więc możliwe bez komfortowego legowiska. Ich jakość, dostosowanie do wymiarów i potrzeb krów, to podstawowe wskaźniki dobrostanu. Kiedy w oborze występują kulejące krowy, mające widoczne urazy mechaniczne na kończynach, powracają problemy z zapaleniem wymion, kłopoty z rozrodem i problemy metaboliczne to jedną z przyczyn może być źle zaprojektowane legowisko. 

Oto 5 sposobów na najlepsze legowisko dla krów: 

1. Ustalenie długości legowiska 

Obecnie kierowanie się ogólnymi normami czy wskazaniami jest bardzo ryzykowne, bo zaprojektowane legowisko może być zwyczajnie za krótkie. Dla oszacowania długości legowiska przyjmuje się, że powinno ono odpowiadać 2 razy lub 1,8 razy wysokości krowy w krzyżu. W przypadku rasy hf, gdzie stawia się na wysoką mleczność, wysokość w krzyżu waha się w granicach145-152 cm, więc długość legowiska powinna wynosić co najmniej 260 cm, a nie jak podają niektóre normy 210 cm. Oczywiście przy zastosowaniu ustawienia legowisk w łączonych czołowo rzędach ta wyliczona długość może być nieco mniejsza (230-240 cm), jednak dla dużych krów, jeśli jest to możliwe, trzeba zarezerwować długość nawet 270 cm.  

2. Ustalenie szerokości legowiska 

Tu także przy dobieraniu odpowiedniego wymiaru warto się kierować wzorcem krów, jakie będą utrzymywane w oborze lub jaką charakterystykę ma rodzaj materiału genetycznego używanego do inseminacji. Zbyt wąskie legowisko spowoduje, że krowa będzie źle się w nim czuła i mniej pewnie wstawała. Zalecana szerokość to 110 cm, a w niektórych przypadkach nawet 130 cm. 

3. Wybranie dodatków do legowiska 

Podstawowym dodatkiem są wygrodzenia, których kształt powinien zapewniać wygodę zwierzętom i stanowić solidne podparcie. Warto wybrać takie, które jest proste w montażu oraz może być wymieniane na mniejsze lub większe. Legowisko powinno być wyposażone również w rurę karkową umieszczoną na wysokości 125-135 cm. Ponadto montuje się rurę kolanową, którą umieszcza się w odległości ok. 180 cm od krawędzi legowiska.  

4. Komfortowe podłoże 

W zależności od możliwości gospodarstwa trzeba wybrać taki rodzaj legowiska, aby zapewnić w pierwszej kolejności komfort krów, a potem dopiero wziąć pod uwagę opłacalność. Projektując legowisko niezbędne jest zachowanie 2-4% spadku jego powierzchni. Dopiero na tak przygotowanym podłożu można zastosować słomę, trociny, piasek, separat, materace wodne, materace słomiano-wapienne albo maty gumowe. Każde podłoże musi mieć swoją grubość, twardość, głębokość czy dopuszczalną wilgotność. Wybór jest tu bardzo szeroki. Warto też uwzględnić czas pracy potrzebny do obsługi danego legowiska.  

5. Higiena legowiska 

Krowa musi mieć możliwość leżenia na dobrej jakości podłożu i to bez względu na jego rodzaj. Higiena legowiska to ostatni, ale też i najważniejszy element. Jej zaniedbanie bardzo szybko znajdzie swoje konsekwencje w rosnącej lawinowo liczbie komórek somatycznych w mleku oraz nasilających się przypadkach mastitis. W zależności od wybranego rodzaju podłoża legowiska trzeba wprowadzić regularne (najlepiej o tej samej porze) dościelanie, czyszczenie lub wymianę materiału. 

Czy legowiska w Twojej oborze zapewniają wygodę krowom, czy może wymagają zmian?  Który z nich możesz wdrożyć w swojej oborze, aby poprawić warunki bytowe dla krów mlecznych? Jeśli nie masz możliwości poprawić konstrukcji legowiska, to postaw na jego czystość i komfort. Nie zwlekaj i zacznij wprowadzać zmiany już teraz!  

 

 

Oddzwonimy do Ciebie

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin w dni robocze

Skontaktuj się z nami

Skorzystaj z konsultacji teraz

Poniedziałek - piątek od 7:00 do 15:00

Wymagane*
Skontaktuj się z nami

Skorzystaj z konsultacji teraz

Poniedziałek - piątek od 7:00 do 15:00