Strona główna
Porady
Krowy mleczne
Problemy z płodnością - najczęstsza przyczyna śmierci krów mlecznych!
Trockensteher im Stall

Problemy z płodnością - najczęstsza przyczyna śmierci krów mlecznych!

Od wielu lat problemy z płodnością są główną przyczyną brakowania zwierząt w gospodarstwach mlecznych, zaraz po chorobach wymion i kulawiznach. I niestety nie bez powodu. Krowa, która ma trudności z zajściem w ciążę, jest oczywiście problemem ekonomicznym i w pewnym momencie jej utrzymanie staje się nieopłacalne. Przyczyny są tak trudne do ustalenia, a środki zaradcze często bardzo kosztowne. A więc im lepiej zrozumiemy problemy rozrodu, tym szybciej będziemy mogli ograniczyć brakowanie a co za tym idzie koszty.

Najczęstsze przyczyny wystąpienia braku rui:

Po pierwsze - co to jest ruja? Znając cykl krowy, łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Tutaj możesz zobaczyć schemat cyklu jajnikowego krowy mlecznej. Zwróć uwagę na zieloną linię.

fazy cyklu u krów

Etap cyklu, w którym ma miejsce owulacja, nazywany jest "rują". Jeśli krowa nie osiągnie tego etapu, nie ma rui. Są tego różne powody.

Cysty - przyczyna wystąpienia braku rui:

Cysty są niewdzięcznym problemem: często są przyczyną nieudanych inseminacji i jest to tak złożony, wieloczynnikowy problem.

Najpierw jednak o fizjologii i patologii cysty:

Istnieje kilka form cyst. Najczęściej cysty są spowodowane brakiem owulacji. Do momentu owulacji cykl rujowy przebiega prawidłowo, ale w przypadku kiedy pęcherzyk nie pęka i komórka jajowa nie może zostać zapłodniona jajeczko obumiera, wewnątrz pęcherzyka na jajniku, i cykl się zatrzymuje. Bezpośrednią przyczyną zatrzymania cyklu jest nieprawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego, w którym uwalniana jest niewystarczająca ilość "hormonu owulacyjnego". W ciągu pierwszych dwóch do trzech cykli po porodzie często dochodzi do samoregulacji i przeczekania co jest właściwą reakcją.

Jednak im późniejszy okres laktacji, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że krowa sama powróci do odpowiedniego cyklu. Czynniki genetyczne, wydajność mleczna, niedobory żywieniowe, klimat, wiek i choroby odgrywają tutaj podstawową rolę. Leczenie hormonalne cyst jest wtedy często nieuniknione. Lekarz weterynarii doradzi w tej kwestii. Wiele cyst skutecznie reaguje na prawidłową terapię hormonalną, a tylko tak zwana "mała zmiana cystowa" nie musi być leczona. Cysty ciałka żółtego ustępują samoistnie zgodnie z cyklem i nie wymagają żadnego leczenia.

Ważne! Podstawowa wiedza na temat przyczyny powstawania cyst wyjaśnia, dlaczego "wyciskanie" cyst NIE ma sensu. Nie ma sensu wyciskać ponieważ sama cysta jest problemem, a zaburzenia hormonalne. Wyciskanie cyst jest jedynie zabiegiem "kosmetycznym", przyczyna pozostaje. Najbardziej prawdopodobnym skutkiem tej "terapii" jest mechaniczne uszkodzenie jajnika!

Jak można przeciwdziałać powstawaniu cystom?

Niestety, czynniki, które przyczyniają się do rozwoju cyst są tak różnorodne, jak one same. Walka z rozwojem cyst jajnikowych jest długotrwała i musi odbywać się na wielu poziomach: Ogólny stan zdrowotny, system utrzymania, wentylacja obory, żywienie, stres, genetyka - przyczyny mogą być ukryte we wszystkich tych obszarach. Uczciwa, neutralna kontrola gospodarstwa przeprowadzona przez osobę z zewnątrz (np. weterynarza) może ujawnić niedociągnięcia, które mogły zostać przeoczone a które przyczyniły się do rozwoju cyst.

Dwie wskazówki dotyczące konkretnych problemów

1. jeśli w gospodarstwie wystąpi nagły wzrost liczby cyst, przyczyną często jest pasza, a dokładniej kiszonki: uwaga na pleśń!

2) również przyczyną cyst jest ujemny bilans energetyczny. Dokładnie sprawdź analizę paszy i zwierzęta, które są dotknięte chorobą - jeśli problem zostanie wykryty, można podjąć środki zaradcze!

Ropień śluzówki macicy i zapalenie macicy

Schorzenie w którym dochodzi do wypełnionia macicy ropą, zapalenie macicy to stan zapalny błony śluzowej macicy. Często występuje po trudnych porodach i martwych urodzeniach, a także po nieumiejętnie przeprowadzonych zmianach (przemieszczeniach) czy sposobach postępowania po porodzie. Przyczyną są bakterie i ciała obce (na przykład elementy wyściółki legowiska), które zostały wprowadzone do dróg rodnych, w trakcie lub po porodzie. Kilka dni po porodzie macica zamyka się, a jej wilgotne i ciepłe środowisko stwarza doskonałe warunki do niekontrolowanego rozwoju bakterii. Przy dużym szczęściu krowa zdoła pozbyć się całej niechcianej zawartości w 10. dniu po porodzie, kiedy macica ponownie się otworzy - ale bez leczenia antybiotykami często działa to w niewystarczającym stopniu. Rezultatem jest przewlekły stan zapalny z ropą lub bez. Oczywiste jest, że żadna komórka jajowa nie może przetrwać i rozwijać się w takim środowisku macicy. Macica jest również hormonalnie odpowiedzialna za złożone procesy kontroli cyklu - a jeśli nie funkcjonuje prawidłowo, cykl nie może zaistnieć. Krowa pozostaje zatem bez ruji.

Problemom zapalenia macicy można łatwo zapobiegać, podejmując bardzo konkretne działania:

  • Ścisła higiena podczas porodu: należy myć ręce i dłonie mydłem (jodowym), dokładnie czyścić sprzęt do porodu po każdym użyciu (nie tylko spłukiwać wodą, ale i dezynfekować), dbać o czystość i higienę osób obsługujących poród. Pomoc przy trudnych porodach powinna być udzielana profesjonalnie z zachowaniem pełnej higieny i tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Podczas porodów, konieczne jest, aby zawsze mieć dostęp do czystej wody i środka dezynfekcyjnego
  • Boksy porodowy: jeśli krowa po porodzie leży bezpośrednio na brudnej słomie lub na podłodze pokrytej odchodami i moczem, to zarazki mogą bez przeszkód dostać się do wciąż otwartego kanału rodnego. Dlatego ważne jest, aby zapewnić czystą, świeżą ściółkę
  • Szybkie i fachowe usunięcie łożyska: Po porodzie lub porodzie bliźniaczym, łożysko często nie odchodzi samoistnie. Ważne jest, aby podjąć działania w odpowiednim czasie: jeśli łożysko nie odkleiło się jeszcze po 12 godzinach, należy je profesjonalnie usunąć. Często konieczna jest dodatkowa miejscowa antybiotykoterapia, aby zapewnić szybkie gojenie bez powikłań
  • Kontrola gwarancją sukcesu: 10. dnia po porodzie macica otwiera się ponownie, aby wydalić wszelkie pozostałości. W tym dniu krowa powinna zostać dokładnie zbadana: jeśli wszystko poszło dobrze, będzie ona produkować tylko przezroczysty lub lekko czerwonawy śluz, który jest całkowicie bezwonny. Żółtawy lub biały śluz, kawałki lub strzępy tkanki, a także nieprzyjemny zapach wskazują, że konieczna jest interwencja, aby zapobiec przewlekłemu zapaleniu macicy

Oddzwonimy do Ciebie

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin w dni robocze

Skontaktuj się z nami

Skorzystaj z konsultacji teraz

Poniedziałek - piątek od 7:00 do 15:00

Wymagane*
Skontaktuj się z nami

Skorzystaj z konsultacji teraz

Poniedziałek - piątek od 7:00 do 15:00